728 x 90

نگاهی به برنامه ۱۰ماده‌ای مریم رجوی - (ماده ۷)

مریم رجوی
مریم رجوی

در ماده هفتم برنامه ۱۰ ماده‌ای مریم رجوی برای ایران آزاد فردا همزمان به موضوع احترام به حقوق‌بشر و منع تبعیض از ملیتها پرداخته شده است. در این ماده چنین می‌خوانیم:‌

 

خودمختاری و رفع ستم مضاعف از اقوام و ملیتهای ایرانی طبق طرح شورای ملی مقاومت برای خودمختاری کردستان ایران

 

 

‌ح

حقوق برابر ملیت‌ها

خانم مریم رجوی در اجلاس سه روزه شورای ملی مقاومت ایران به مناسبت آغاز چهلمین سال تاسیس شورا (۲ تا ۵مرداد ۱۳۹۹) در مورد حقوق برابر ملیت‌ها می‌گوید:

«یکی از مهم‌ترین مسائلی که شورای ملی مقاومت از شروع تأسیس خود اکیداً مورد توجه قرار داده، خودمختاری ملیت‌های ستمزده است. البته از شروع حاکمیت خمینی، نیروهای تشکیل‌دهنده این شورا در مقابل سرکوب هموطنان کرد، عرب، ترکمن و سایر ملیت‌ها توسط این رژیم ایستادند. شورا در برنامه خود تأکید کرده که همه ملیت‌ها و همه شاخه‌ها و تنوعات ملی وطن‌مان باید از خودمختاری داخلی برخوردار باشند و تاکید می‌کند که حقوق و آزادی‌های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی آن‌ها در چارچوب وحدت، حاکمیت و یکپارچکی کشور باید تامین شود

.شورا به‌طور خاص، یک طرح ۱۲ماده‌یی برای  خودمختاری کردستان ایران در سال ۶۲ تصویب کرد، که به‌رغم گذشت سه دهه، هنوز هم یکی از جامع‌ترین الگوهای جهانی است.»

مری

 

 

وضعیت اقلیتهای مذهبی در دیکتاتوری آخوندی

رژیم آخوندی، از ابتدای روی کار آمدن در ایران، تبعیض و فشار و تحقیر نهادینه‌یی را علیه پیروان همه عقاید و مذاهب و ادیان، از مسیحی و کلیمی و زرتشتی و بهایی تا دراویش و اهل حق آغاز کرد. در حالی‌که در یک نظام دموکراتیک، همه ایرانیان فارغ از هر عقیده و مذهب و قومیت، باید با هم برابر و از همه حقوق و آزادیهای دموکراتیک برخوردار باشند.

آنچه رژیم آخوندی طی نزدیک به ۴دهه در حق ملیت‌های ایرانی اعمال کرده بیانگر بعد دیگری از ماهیت ضدبشری رژیم ولایت‌ فقیه است؛ رژیمی که نه تنها وجود ادیان غیر از اسلام را برنمی‌تابد بلکه حتی عقاید و گرایشات اسلامی مثل اهل تسنن را نیز تحمل نمی‌کند. این رژیم از آنجا که همه را عامل خطری علیه ماهیت سرکوبگر و انحصارطلب خودش می‌داند، حتی اجازة ساختن یک مسجد به هزاران هموطن اهل سنت در تهران را نداد.

 

دیدگاه خانم مریم رجوی در مورد حقوق ملیتها

مریم رجوی در چند سخنرانی خود نشان داده است که طرح مقاومت ایران در زمینه رفع تبعیض از تنوعات قومی و مذهبی میهنمان یک التزام صرف نیست، بل ریشه در اعتقادی عمیق به ایران آزاد و دموکراتیک و شخصیت چندفرهنگی و چندزبانی آن دارد.

 

 

ایران آزاد فردا، ایران همبستگی ملیت‌ها، حقوق‌بشر و منع تبعیض

ایران آزاد فردا، ایران همبستگی ملیت‌ها، حقوق‌بشر و منع تبعیض

 

چند نمونه از سخنرانی‌های مریم رجوی در زمینه دفاع از حقوق‌بشر و منع تبعیض

«ما خواهان رفع ستم مضاعف از همه تنوعات ملی وطن‌مان در چارچوب یکپارچگی تجزیه‌ناپذیر ایران هستیم».(سخنرانی در گردهمایی ایرانیان، بورژه پاریس -۱۲تیر‌ ۱۳۸۵)

«ما می‌گوییم وجود ملیت‌های ستمزده، نیروی بزرگ و مؤثری برای سرنگونی رژیم و کسب آزادی است، پس باید شخصیت چندفرهنگی و چندزبانی ایران را غنیمت شمرد.

هموطنان ما که از ملیتها و فرهنگ‌ها و زبانهای گوناگون برخوردارند، باید بتوانند به‌طور برابر در تصمیم‌های ملی مشارکت کنند، باید بتوانند هویت فرهنگی و دینی و زبانی خود را حفظ کنند و باید بتوانند به زبان مادری خود سخن بگویند، کار و تحصیل کنند و آن را اشاعه دهند».(پیام به‌مناسبت آغاز سال تحصیلی ۱۳۹۴ـ۱۳۹۵)

«ایران ما ـ با آزادی و حاکمیت مردم ـ چه گلستان زیبایی است؛ بلوچ‌ها‌، کردها، عرب‌ها، لرها، بختیاریها، ترکمن‌ها، آذریها و سایر ملیتها و پیروان مذاهب گوناگون، گل‌های رنگارنگ گلستان ایرانند. و روزی که ایران گلستان آزادی و عدالت شود به‌یقین فراخواهد رسید».(پیام نوروز ۱۳۹۵)

«ما خواهان برابری پیروان همه ادیان هستیم. این برای ما دردآور است که خواهران و برادران اهل سنت ما نمی‌توانند مساجد خودشان را در ایران داشته باشند یا علمای اهل سنت تحت فشار و سرکوب مضاعف هستند. این ضد تعالیم اسلام است.

ما خواهان برابری کامل برای همه آحاد ملت ایران اعم از عرب و فارس و کرد و بلوچ هستیم. این چیزی است که منافع ایران را محقق می‌کند. این جزو برنامه‌های مقاومت است».(مصاحبه با روزنامه الاهرام بین‌المللی تاریخ ۲۵اکتبر ۲۰۱۱ - ۴آبان ۱۳۹۰)

***

به‌پیش به‌سوی ایرانی آزاد،‌ آباد و دموکراتیک، با جغرافیای رنگارنگ و تنوعات قومی، زبانی و مذهبی آن که تجسم بهار حقیقی این خلق و میهن است.

 

 

مقالات مرتبط:

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/4c012fa1-bd73-44b2-ad87-ab471e1de47f"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات