728 x 90

مریم رجوی - رئیس جمهور برگزیده مقاومت ایران

مریم رجوی

مریم رجوی

مریم رجوی هم‌اکنون رئیس‌جمهور برگزیده شورای ملی مقاومت ایران است. او متولد ۱۳آذرماه سال ۱۳۳۲ در تهران است و تحصیلاتش را در رشته مهندسی متالورژی در دانشگاه صنعتی شریف به پایان برده است.

مریم رجوی در یک خانواده متوسط در تهران متولد شد. یکی از برادران وی، محمود، از اعضای قدیمی سازمان مجاهدین است که در دوران شاه یک زندانی‌ سیاسی بود.

 

خواهر بزرگتر او نرگس در سال ۱۳۵۴ به‌دست مأموران ساواک کشته شد. خواهر دیگر وی معصومه که دانشجوی مهندسی صنایع بود، در سال ۱۳۶۱ به‌دست رژیم ملایان دستگیر و در حالی‌که باردار بود، بعد از شکنجه‌های فراوان، اعدام شد.

 

مریم رجوی از نوجوانی به سازمان مجاهدین خلق ایران پیوست و پس از پیروزی انقلاب ضدسلطنتی، یکی از کاندیداهای مجاهدین در تهران برای اولین انتخابات مجلس در سال ۱۳۵۸ بود. اما با تقلب‌های گسترده رژیم بنیادگرا، هیچ‌یک از اعضای اپوزیسیون به مجلس راه نیافتند. با این همه، رجوی بیش از ۲۵۰هزار رأی را به‌خود اختصاص داد.

 

اجلاس شورای ملی مقاومت در بغداد

در سال ۱۳۷۲، شورای ملی مقاومت ایران که متشکل از سازمانها و شخصیت‌های برجسته اپوزیسیون ایران است در اجلاس سالانه خود، مریم رجوی را به‌عنوان رئیس‌جمهور برگزیده شورا برای دوران انتقال حاکمیت به مردم ایران برگزید.

 

مریم رجوی سخنرانی‌های متعددی در مورد پیام واقعی اسلام یعنی اسلام بردبار و دموکراتیک در مقابل تفسیر ارتجاعی و بنیادگرایانه از اسلام داشته است. از نظر وی یکی از مهم‌ترین مرزبندی‌ها بین این دو دیدگاه کاملاً متضاد، مسأله زنان است. «اسلام، زنان و برابری»، «زنان نیروی تغییر» و «زنان علیه بنیادگرایی» از جمله تألیفات مریم رجوی است.

 

مریم رجوی ـ تأکید بر تداوم قیام با کانونهای شورشی

مریم رجوی ـ تأکید بر تداوم قیام با کانونهای شورشی

 

مریم رجوی امروز در میان ایرانیان، پیشتاز مبارزه برای تغییر دموکراتیک در ایران است. در سال اخیر، وی یک جنبش جهانی را که دربرگیرنده مهم‌ترین شخصیت‌های سیاسی و اجتماعی از آمریکا و کانادا تا اروپا و استرالیاست، هدایت کرده است. این جنبش جهانی در کسب حمایت از مقاومت ایران و برقراری آزادی و دموکراسی در ایران موفقیتهای بزرگی کسب کرده و اعتبار و مشروعیت جهانی به‌دست آورده است.

قرار گرفتن مریم رجوی در موضع رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت، یک چالش سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و ایدئولوژیک فوق‌العاده در مقابل آخوندهای زن‌ستیز حاکم است.

 

مریم رجوی کیست؟

 

 

 

بیشتر بخوانید:

گزیده ها

مریم رجوی - پیامها

مریم رجوی - سخنرانیها

مریم رجوی - مصاحبه ها

مریم رجوی - دیدارها