728 x 90

مریم رجوی: سلام بر مصدق بزرگ پیشوای فقید نهضت ملی ایران

مریم رجوی: سلام بر مصدق بزرگ پیشوای فقید نهضت ملی ایران
مریم رجوی: سلام بر مصدق بزرگ پیشوای فقید نهضت ملی ایران

به‌ مناسبت ۱۴اسفند، سالروز فقدان دکتر محمد مصدق، و در آستانه ۲۹اسفند، سالروز ملی شدن صنعت نفت، به پیشوای فقید نهضت ملی ایران درود می‌فرستیم.

چنان که مسعود رجوی گفته است: «در مجاهدت و مقاومت برای آزادی و استقلال ایران و نیل به رهایی در مداری متکاملتر هیچ روزی را نمی‌توان بی‌یاد او سپری کرد: از آن روز که در مبارزه با دیکتاتوری ستم‌شاهی و در برابر ساواک آریامهری و بیدادگاه نظامی به نام او پشتگرم بودیم و می‌گفتیم «از فرزندان مصدق هستیم»؛ تا امروز که در مبارزه با رژیم ایران‌سوز خمینی از گنجینه تجربه‌ها، آموزش‌ها و خصال والای او الهام می‌گیریم».
مصدق بزرگ در انقلاب مشروطه به‌ مبارزه برخاست. در استبداد صغیر توسط محمدعلی شاه به‌ اروپا تبعید شد.
مصدق نخستین شخصیت سیاسی بود که با کودتای سید ضیا و رضاخان مخالفت کرد. در دوره پنجم مجلس با سلطنت رضا شاه مخالفت کرد. خودش نوشته است که پیش از شروع این جلسه حسین علا و مؤتمن‌الملک و مشیرالدوله و مستوفی‌الممالک می‌خواستند به‌ مجلس نروند و مردد بودند. «من به‌ایشان گفتم به‌ توپچی ده سال مواجب می‌دهند برای این‌که یک روز شلیک کند. نمایندگان مجلس هم مکلفند از قانون اساسی دفاع کنند. (وگرنه)...در حکم همان توپچی است که انجام وظیفه نکرده است».
وقتی که با مجلس مؤسسان قلابی و با ارعاب و تهدید داشتند رضاخان را شاه می‌کردند، در مجلس پنجم فریادهای مصدق پیچید که: «یک کسی در مجلس هم شاه باشد و هم رئیس‌الوزرا و هم حاکم؟‌ اگر این‌طور باشد ارتجاع صرف است، استبداد صرف است؛‌ پس چرا خون شهدای آزادی را بیخود ریختید، چرا مردم را به‌کشتن دادید؟‌ می‌خواستید از روز اول بگویید ما دروغ گفتیم ما مشروطه نمی‌خواستیم ما آزادی نمی‌خواستیم. یک ملتی است جاهل و با چماق باید آدم شود».
اما نام مصدق و نقش تاریخی او در جنبش ملی کردن صنعت نفت ایران به اوج رسید و نه تنها در مبارزات ملت ما برای آزادی فصل نوینی گشود، بلکه راهگشای جنبش‌های رهایی‌بخش در مشرق زمین شد.
او این راه را با وطن دوستی و تلاش و فداکاری آغاز کرد و با شجاعت و سازش ناپذیری به انجام رساند. در زمانی که زمامداران ایران با موضوع نفت و منافع ایران در این زمینه به‌کلی بیگانه بودند، او تمام پرونده نفت را مو به‌ مو مطالعه کرد و نسبت به‌منافع و مصالح ملی کشور ما در صنعت نفت آگاهی عمیقی کسب کرد. با این‌حال بالاترین تخصص او سازش‌ناپذیری و فداکاری در راه آزادی ملت ایران از یوغ وابستگی و عقب‌ماندگی و استبداد بود. درست این است که بگوییم او چکیده انقلاب مشروطه بود و آرمان شهیدان و قهرمانان مشروطه غرقه به‌خون در او تجلی کرده بود.
ما قدردانی حقیقی از پیشوای فقید نهضت ملی ایران را در مبارزه بی‌امان برای سرنگونی رژیم ولایت فقیه و برقراری آزادی و دموکراسی در ایران یافته‌ایم و در این مسیر با او و هدف‌های مردمی و میهنی مبارزه او و عشق پرشورش به آزادی و استقلال ایران‌ زمین، تجدید پیمان می‌کنیم.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/702d3a1b-b2bd-4c31-b029-9fec9bed7973"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات