728 x 90

مریم رجوی: احقاق حقوق پایمال شده کارگران در گرو مبارزه علیه تمامیت رژیم ضدکارگری است

پیام مریم رجوی به‌ مناسبت روز جهانی کارگر
پیام مریم رجوی به‌ مناسبت روز جهانی کارگر

پیام مریم رجوی به‌ مناسبت روز جهانی کارگر

کارگران و زحمتکشان ایران
خواهران و برادران
روز جهانی کارگر را که نوید دهنده رهایی و پیروزی کارگران و محو بهره‌کشی و بی‌عدالتی است، تبریک می‌گویم.
تبریک به‌ کارگران دلیر و حق‌طلب، با اعتراضها و اعتصاب‌های پیوسته رو‌ در روی رژیم ضد کارگری آخوندی.
در نقطه مقابل رژیم ولایت فقیه و سپاه پاسداران جنایت‌ پیشه و چپاولگر آن، که نیروی تخریب و اتلاف و انهدام منابع‌ کشورند، شما قوای سازنده و بالنده‌ ایران هستید. درهم‌شکستن این رژیم و دستیابی به آزادی و عدالت اجتماعی با مبارزه شما و عموم مردم بپا خاسته ایران در ارتش بزرگ آزادی امکانپذیر می‌شود؛ ارتش تهیدستان، بیکار شدگان، بی‌خانمانها، آوارگان و سیل‌زدگان.

 

خواهران و برادران!
در یک سال گذشته موج اخراج و بیکارسازی که رژیم آخوندی مسبب و تشدید‌کننده‌ آن است، انبوه دیگری از کارگران را قربانی کرد.
رژیم آخوندها سیاست شوم موقتی‌سازی و ارزان‌سازی نیروی کار ایران را تشدید کرد. به‌طوری که قراردادهای موقت یا سفید امضا را به ۹۶درصد کارگران تحمیل کرده و طبقه کارگر ایران را به‌ یکی از ارزان‌ترین نیروهای کار جهان تبدیل کرده است.
زیر فشار تورم ۴۰درصدی به‌گفته مقامهای رسمی «۸۳درصد کارگران زیر خط مرگ زندگی می‌کنند». دستمزد اندک کارگران، که فاصله زیادی با حداقل هزینه زندگی آنها دارد، برای ماه‌های متوالی به ‌تعویق می‌افتد و «برخی کارخانجات مدت زمان تعطیلی خط تولید در زمان قطع برق را (هم) از دستمزد کارگران کم می‌کنند».
به‌ نوبه خود سازمان تأمین اجتماعی که دارایی‌اش نصیب باندهای رژیم می‌شود، با دریافت ۳۰درصد از حقوق و مزایای کارفرما و کارگر، سهم مهمی از درآمد کارگران را غارت می‌کنند.
در این میان زنان کارگر بیش از همه قربانی اخراج‌ها، تحمیلات ضدکارگری و دستمزدهای پایین شده‌اند.
راستی در کجا نمونه‌یی نظیر کوره‌پزخانه‌های تهران پیدا می‌شود که در آن زنان و کودکان در ازاء ۱۷ساعت کار طاقت‌فرسا فقط ۳۰هزار تومان دستمزد بگیرند.
از این دردناک‌تر سرنوشت کودکان زباله‌گرد در جنوب تهران است که شهرداری تحت حاکمیت آخوندها با به‌کارگیری آنها به‌قول رسانه‌های حکومتی، یک برده‌داری در مناطق جنوبی شهر ایجاد کرده است.
در حقیقت آخوندها در چپاولگری و بهره‌کشی وحشیانه سرآمد تمام دنیا هستند و هم‌چنان که مسعود رجوی گفته است: «وحشیانه‌ترین اشکال بهره‌کشی و ستم علیه کارگران میهن ما اعمال می‌شود. آن‌هم تحت شرایطی ضدانسانی که بی‌مبالغه تداعی‌کننده شرایط کار در قرون ‌وسط است».
در بحبوحه تعطیلی یا رکود شدید واحدهای تولیدی و جریان گسترده بیکارسازی کارگران، سیلاب‌های هفته‌های گذشته ضربات ویرانگری به تأسیسات و زیرساخت‌های جنوب و غرب کشور وارد کرده است که باز هم نخستین قربانیان آن کارگران و زحمتکشان‌ هستند. مقامهای رژیم تقلا می‌کنند که ضرر و زیانها را ناچیز جلوه دهند اما کارگر و دهقان و عموم زحمتکشان و مردم تهیدست، واقعیت‌های تلخ را با گوشت و پوست و استخوان احساس می‌کنند.
اما این حق کارگر و دهقان و همه مردم مصیبت‌دیده است که خسارت‌هایشان از دارایی‌های غصب شده ملت ایران جبران شود.
-مسکن مورد نیاز سیل‌زدگان باید بدون فوت وقت تأمین شود.
-همه نان‌آوران خانواده باید از بیمه بیکاری برخوردار شوند.
-کلیه دستمزدهای معوقه باید بلادرنگ پرداخت شود.
-بیمه درمانی حق مسلم کارگر و دهقان و همه زحمتکشان و خانواده‌ آن‌هاست.
البته رژیمی که از به‌کارگیری امکانات دولتی و نظامی برای نجات سیل‌زدگان خودداری کرد، از جبران خسارتها و تأمین و تضمین این حقوق خودداری می‌کند و دیگر بار این کارگران و دهقانان و خانواده‌های بی‌پناه زحمتکشان هستند که زندگی‌ آنها در چرخه فقر و تباهی فرو می‌رود.
اما به‌رغم این فشارهای طاقت‌فرسا، به‌رغم بهره‌کشی وحشیانه در رژیم آخوندی که جسم و روح و روان کارگران را درهم می‌کوبد، و به‌رغم شلاق سرکوب که هر روز بر‌سر و روی کارگران فرود می‌آید؛ کارگران و زحمتکشان ایران، هم‌چنانکه در یک‌سال گذشته در اعتراضها و قیام‌هایشان نشان دادند، از پا نمی‌نشینند و تسلیم نمی‌شوند. آنها از حمایت و هم‌صدایی زنان، جوانان، دانشجویان و همه بخش‌های معترض جامعه برخوردارند.
متحد می‌شوند، اعتراض، اعتصاب و قیام می‌کنند، و سرانجام بساط ستم و سرکوب را واژگون و سلطنت مطلقه آخوندی را سرنگون می‌کنند. در این مسیر می‌توان و باید بر دسیسه‌ها و تفرقه‌افکنی و سیاست مرعوب‌کننده رژیم غلبه کرد.
احقاق حقوق پایمال شده کارگران، در گرو مبارزه علیه تمامیت رژیم ضدکارگری است.
اعتلای مقاومت سازمان‌یافته و روند شتابان تحولات داخلی و بین‌المللی چشم‌انداز سرنگونی این رژیم و پیروزی مردم ایران را نمایان کرده است.
سلام بر کارگران و زحمتکشان ایران

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات