728 x 90

آموزش برای نسل جوان (شماره ۵) - مسعود رجوی ۱۲آبان ۱۳۹۷

مسعود رجوی رهبر مقاومت ایران
مسعود رجوی رهبر مقاومت ایران

در بارهٔ بن‌بست رژیم ولایت فقیه

 

خامنه‌ای (تلویزیون رژیم ۳۱خرداد ۱۴۰۱)

دشمن سعی‌اش این است که خوشبینی به آینده و به مدیریت کشور را تضعیف کنند اینها چیزهایی است که رویش برنامه‌ریزی می‌شود. چه کار کنند که عقیده‌ٔ مردم این بشود که آینده‌ای ندارند، آینده بن‌بست است و در کوچه‌ٔ بن‌بست قرار دارد؛ روی این برنامه‌ریزی می‌کنند، برنامه‌سازی می‌کنند، در فضای مجازی و گاهی متأسفانه در فضاهای رسمیِ خود ما اینها را بین مردم جوری پخش می‌کنند که مردم به این نتیجه برسند که راه‌ها بن‌بست است، راه‌ها خطا است یا به این نتیجه برسند که مسئولان کشور، مدیریّت کشور، بلد نیستند کشور را اداره کنند...

هر کسی که مردم را از آینده ناامید کند برای دشمن دارد کار می‌کند؛ چه بداند، چه نداند...

هر کسی مردم را نسبت به فعالیت و تلاش و برنامه‌ریزیهای مسئولان کشور بی‌اعتقاد و بدبین بکند، دارد به سود دشمن کار می‌کند؛ چه بداند، چه نداند...

 

بن‌بست و تضعیف درمان‌ناپذیر رژیم در هزارتوی بحرانها

بن‌بست همان چیزی است که خامنه‌ای آنرا مشکل و عیب اصلی می‌داند و البته منکر آن است

مسعود رجوی-۱۲ آبان ۱۳۹۷

اصل موضوع چیست؟ اصل موضوع را به‌روشنی می‌توان در شکافتن هستهٔ قیامی دریافت که از دیماه ۹۶ سراپای رژیم را درنوردیده و به لرزه سرنگونی افکنده است.

۱-رژیم آخوندها در تمامیت و با تمام دسته‌بندیهایش به‌طور کیفی تضعیف شده است. شرایط به عقب بر نمی‌گردد و آتش قیامها خاموشی نمی‌پذیرد.

۲-این تضعیف درمان‌ناپذیر است و رژیم در هزارتوی بحرانها در بن‌بست به‌سر می‌برد. بن‌بست همان چیزی است که خامنه‌ای آنرا مشکل و عیب اصلی می‌داند و البته منکر آن است:

«خوب ما البته مشکل داریم، بله ما مشکل اقتصادی داریم، درست توجه کنید، درست توجه کنند جوانهای عزیز و مردم با انگیزه و مؤمن ما، ما مشکل اقتصادی داریم، اقتصادی نفتی داریم که این خودش یک عیب بزرگ است، فرهنگ صرفه‌جویی نداریم، فرهنگ صرفه‌جویی در بین ما بسیار ضعیف است، این عیب است، اصراف عیب است. این عیوب را ما داریم، ولی عیب واقعی اینها نیست، عیب واقعی بن‌بست است که بحمدالله نداریم، ما بن‌بست نداریم» (خامنه‌ای -۱۲مهر۹۷).

بسیار خوب، اگر بن‌بست در کار نیست چه جای نگرانی است! اما باشد تا ببینیم و تعریف کنیم... .

۳- واقعیت این است که در این قیام، برخلاف قیامهای پیشین، هر گونه برون‌رفت جدی و واقعی، چه در زمینهٔ اقتصادی و چه در زمینهٔ سیاسی و بین‌المللی، به‌معنی نفی پایه‌ها و موجودیت رژیم ولایت است. بر سر شاخ نشستن و بُن بریدن است. ولی‌فقیه برای جمع کردن این قیام، ناگزیر از حل تضادهایی است که اگر به آن مبادرت کند (اعم از اقتصادی و اجتماعی و سیاسی و امنیتی) راهگشای سرنگونی خود اوست.

در نتیجه آخوندها و پاسدارانشان از پس این قیام ظفرنمون هر افت و خیزی هم داشته باشد، برنمی‌آیند و جان بدر نخواهند برد. منطق تاریخ و تکامل و مقاومت تاریخی خلق در زنجیر و فرزندان رشیدش طی ۴دهه، همین را اقتضا می‌کند... .

۴- آیا رژیم در چنین وضعیتی چنانکه آمریکا می‌خواهد به مذاکره و تغییر رفتار تن می‌دهد؟ به جواب خلیفه ارتجاع گوش کنید:

«دشمن می‌خواهد ملت ایران را به این نتیجه برساند که بن‌بست است، راه‌حل وجود ندارد مگر پناه بردن به آمریکا و زانو زدن در مقابل آمریکا و تسلیم شدن در مقابل آمریکا. من صریحاً اعلام می‌کنم کسانی که در داخل کشور این فکر را که مطلوب و محبوب دشمنان است ترویج می‌کنند اینها خیانت می‌کنند، این خیانت به کشور است. این‌که بر طبق میل دشمن ما ترویج کنیم که راهی جز پناه بردن به دشمن نداریم، این بزرگترین خیانت در حق ملت است، البته این اتفاق نمی‌افتد. من به حول قوه الهی و با همراهی شما تا جان و توان دارم نخوام گذاشت این اتفاق بیفته در کشور» (خامنه‌ای-۱۲ مهر۹۷).

×××

۵-رژیم ولایت در این بحبوحه به چه مسیری می‌رود؟ واضح است که از خدا می‌خواهیم دشمن ما عقب بنشیند و وا برود. در اینصورت البته سریعاً انطباق پیدا می‌کنیم اما باید بنا را بر سرکوب و انقباض گذاشت. البته جواب سؤال را خامنه‌ای از قبل داده است که چاره‌ای جز سرکوب و انقباض و روی آوردن به تروریسم ندارد:

«تصویر درست وضع کشور همین بسیج است بسیج مستضفین، این تشکیلات عظیم، این تشکیلات سراسری در کشور این مجموعه عظیم مردمی که سرمشقی شد برای برخی از کشورهای دیگر که بروند به سراغ جوانهاشون برای حل مشکلات گوناگون... .

اشاره کردم که ده‌هزار تقریباً هسته گروه جهادی فعال‌اند. بسیج سازندگی، راهیان نور، راهپیماییهای انقلاب، اعتکافها... . که روزبه‌روز اینها رونق بیبیشتری پیدا می‌کنند این تصویر واقعی از کشور است...

و شما جوانهای عزیز هم انشاالله در میدان علم در میدان فعالیت در میدان تحرک اقتصادی در میدان کارآفرینی، در میدان کار و تلاش فردی و جمعی، در میدان شبکه‌سازیهای اجتماعی و فرهنگی، در میدان حرکتهای لازم آتش به اختیار در هر جایی که احساس بشه انشاالله پیروز و موفق خواهید بود» (همانجا).

×××

۶-اینجاست که کانون‌های شورشی به‌عنوان جرقه و آتشزنهٔ قیامها وارد کار می‌شوند. این نوک هرم قیامها و معین عمل ِسمت‌دهنده و راهنماست. عامل استمرار و تضمین پیشرفت و پیروزی است. از تثبیت و تکثیر و ترکیب آنها با یکدیگر در شهرهای شورشی یکانهای ارتش آزادی پدید می‌آید. شوراهای مقاومت بال‌های مکمل صنفی و اجتماعی و سیاسی کانون‌های شورش هستند.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0aabba28-3e31-4dcc-bf90-cc70fa7dae88"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات