728 x 90

پاریس:کنفرانس در حمایت از قیام ایران با حضور قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱کشور اروپایی

كنفرانس در حمايت از قيام ايران با حضور قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی
كنفرانس در حمايت از قيام ايران با حضور قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی

مریم رجوی: فراخوان به اقدام فوری برای آزادی زندانیان قیام، تضمین آزادی بیان و لغو حجاب اجباری

روز جمعه ۲۰بهمن (۹فوریه) مریم رجوی در اجلاسی با شرکت قانونگذاران و شخصیت‌های سیاسی از ۱۱کشور اروپایی تحت عنوان «قیام ایران- فراخوان بین‌المللی برای آزادی دستگیر شدگان»، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو را به اتخاذ تدابیر مؤثر و تصمیمات لازم‌الاجرا به منظور وادار کردن فاشیسم دینی حاکم به آزادی زندانیان قیام، آزادی بیان و اجتماعات و پایان دادن به سرکوب زنان و لغو حجاب اجباری فراخواند.
در این جلسه دهها قانونگذار و شخصیت‌های برجسته سیاسی از ایتالیا، آلمان، انگلستان، فرانسه، لهستان، ایرلند، رومانی، سوئیس، مالت و لیتوانی، پرتغال و همچنین خانم اینگرید بتانکور کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری کلمبیا شرکت و سخنرانی کردند.
شرکت‌کنندگان در بیانیه مشترکی ضمن حمایت از فراخوان مریم رجوی تأکید کردند «اتحادیه اروپا از معامله با شرکتها و کسانی که وابسته به سپاه پاسداران و ارگانهای سرکوب هستند باید خودداری کند و استمرار و گسترش روابط سیاسی و اقتصادی را به آزادی زندانیان و توقف اعدام و... مشروط کند. ما همچنین خواهان تشکیل یک کمیته بین‌المللی ملل‌متحد برای تحقیق در مورد بازداشت‌شدگان و مفقودان قیام هستیم. 
خانم رجوی گفت: هسته مرکزی این قیام که با شعارهای «مرگ بر خامنه‌ای» ‌و «مرگ بر روحانی»‌ و «اصلاح‌طلب، اصول‌گرا، دیگه تمومه ماجرا» طی چند روز به ۱۴۲شهر گسترش یافت، زنان و طبقات محروم بودند‌. این قیام با هر افت و خیزی، ادامه خواهد یافت. رژیم قدرت توقف آن را ندارد و حتی در درون پاسداران و بسیج نشانه‌های نگرانی و وحشت مشاهده می‌شود. دیوار ترس ترک برداشته و دستگیری و کشتار و شکنجه نمی‌تواند مانع پیشروی قیام و سرنگونی رژیم شود. 
اینگرید بتانکورد، کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری کلمبیا، ازجمله سخنرانان این اجلاس در سخنرانی خود گفت:‌ «قیام در ایران فوق‌العاده و امیدبخش است. آنچه به نظر می‌رسید یک اعتراض بر سر مسائل اقتصادی است در یک قیام سراسری برای سرنگونی رژیم در ایران تکثیر شد. این یک حادثه منزوی و غیرسازمانیافته نیست. این یک جنبش ریشه‌دار است. بعد از قیام دیگر اوضاع ایران مثل قبل نخواهد بود و عواقب زیادی خواهد داشت. و این باید ما را در غرب وادار کند که دیدمان را نسبت به ایران عوض کنیم. آنها خواستار یک تغییر رادیکال رژیم هستند. مردم ایران که در این اعتراضات شرکت کردند همان شعارهایی را می‌دهند که خانم رجوی سال‌ها است می‌گوید. یک رابطه مستقیم بین این اعتراضات و مقاومت ایران وجود دارد نه فقط در شعارهای یک سان بلکه آنها همان اهداف را هم دارند. مقاومت ایران سال‌هاست که برای تغییر رژیم مبارزه می‌کند و این چیزی است که مردم ایران می‌خواهند. دیگر ما در غرب نمی‌توانیم سیاست استمالت از رژیم ایران را داشته باشیم وقتی مردم در خیابانهای ایران می‌گویند که استمالت از این رژیم را نمی‌خواهند. زمان آن فرا رسیده است که دولتهای سراسر جهان مشروعیت شورای ملی مقاومت ایران را به‌رسمیت بشناسند».
لرد کلارک عضو مجلس اعیان و رئیس پیشین حزب کارگر طی سخنانی گفت: « مقاومت ایران به‌طور خاص شبکه سازمان مجاهدین خلق ایران نقش محوری در سازماندهی اعتراضات در ایران باز کرده است همان‌طور که در شکستن سانسور آیت‌الله‌ها و اطلاع‌رسانی به جهان در رابطه با ابعاد اعتراضات کار چشمگیری انجام داد. روز ۹ژانویه ولی‌فقیه علی خامنه‌ای در اظهارات علنی خود اذعان کرد که مجاهدین در طراحی و اجرای اعتراضات نقش رهبری کننده داشتند. این‌که جوانان بیشتری به مقاومت ایران و فراخوانهای خانم رجوی جذب می‌شوند یک واقعیت است.زمان آن رسیده است که اروپا به این واقعیت توجه کند و سیاست خود را به تناسب آن اتخاذ کند.»
مارتین پاتسلت نماینده مجلس فدرال آلمان و عضو کمیسیون حقوق‌بشر که در میان دهها سخنران این جلسه بود نیز گفت: «ما اروپایی‌ها به‌لحاظ اخلاقی موظف هستیم در کنار جوانان معترض ایران بایستیم که با شعارهای «نه به خامنه‌ای» «نه به روحانی» خود به‌روشنی و وضوح نشان دادند خواستار تغییر رژیم و دستیابی به آزادی و دموکراسی هستند. این ایده که افق سیاسی ایران با رقابت بین «مدره‌ها» و «سخت سران» تعریف می‌شود اثبات شد که یک افسانه است. اروپا باید با صدای بلند در دفاع از معترضان بازداشتی سخن بگوید و خواستار آزادی فوری و بی‌قید و شرط آنها بشود. سکوت در مقابل ترور افسارگسیخته تهران در برخورد با تظاهر کنندگان کاملاً غیرقابل قبول است. ما باید از رژیم ایران در این زمینه حسابرسی کنیم.ما باید خطارکاریها و برخوردهای غیرانسانی رژیم ایران را افشا کنیم».
در حاشیه این اجلاس، نمایشگاهی از تصاویر قیام برگزار شد که مورد توجه شرکت‌کنندگان قرار گرفت.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۰بهمن ۱۳۹۶(۹فوریه ۲۰۱۸)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات