728 x 90

فرانسه از رژیم ایران خواست، فعالیتهای موشکی خود را متوقف کند

امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه
امانوئل ماکرون رئیس جمهور فرانسه

به‌دنبال ادعای رژیم آخوندی که طی هفته‌های آتی دو ماهواره را به مدار زمین قرار می‌دهد؛ فرانسه روز جمعه ۲۱دی۹۷ از رژیم ایران خواست تا فوراً تمامی فعالیتهای مرتبط با موشکهای بالستیک خود را که می‌توانند تسلیحاتی اتمی حمل کنند را متوقف کند.

 

به گزارش خبرگزاری رویترز ۲۱دی۹۷ : اگنس وان در مول سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت فرانسه یادآور می‌شود که برنامه موشکی رژیم ایران همخوان با قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل نیست.

 

وان در مول به اظهارات آخوند حسن روحانی که در روز پنجشنبه گفته بود دو ماهواره را با استفاده از موشکهای ساخت رژیم ایران به مدار می‌فرستد پاسخ می‌داد.

 

اگنس وان در مول، سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه، روز ۱۲آذرماه ۹۷در موضعگیری دیگری در رابطه با آزمایش موشکی رژیم ایران اعلام کرده بود آزمایش موشک میان‌برد از سوی رژیم ایران که قابلیت حمل کلاهک‌های مختلف دارد اقدامی تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات است.

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه، در بیانیه‌یی گفته بود آزمایش موشکی شنبه گذشته رژیم ایران باعث نگرانی پاریس شده است. فرانسه «این اقدام تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات را محکوم می‌کند».

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه همچنین گفته بود: اقدام (رژیم)ایران با قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست و از تهران خواست تا فوراً تمام فعالیت‌های موشکی بالستیک خود را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی دارد متوقف کند.

 

لازم به یادآوری است روز پنجشنبه ۱۳دیماه۹۷ مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا در بیانیه‌یی به رژیم ایران هشدار داد تا برنامه‌های پرتاب موشکهای بالستیک و فضایی خود را کنار گذاشته و از پرتاب آنها خودداری کند.

وزیر خارجه آمریکا گفت: ‌آمریکا قصد ندارد کنار ایستاده و نظاره‌گر این باشد که سیاست‌های مخرب رژیم ایران ثبات و امنیت بین‌المللی را در معرض خطر قرار دهد.

 

پمپئو به رژیم ایران گفت همه فعالیت‌های مربوط به موشکهای بالستیک را متوقف کند تا بیش از این دچار انزوای عمیق اقتصادی و دیپلماتیک نشود و در پرتاب‌های موشکی تحریک‌آمیز خود تجدید نظر کنند.


خبرگزاری رویترز روز شنبه ۱۰آذر نوشت: در میان تنشها بین واشنگتن و رژیم ایران در رابطه با موشکهای بالستیک پمپئو طی بیانیه‌یی که در توییتر منتشر شد هشدار داد که رژیم ایران آزمایش و تکثیر موشکی را افزایش می‌دهد. مایک پمپئو خواست که رژیم ایران این فعالیتها را متوقف کند.

 

وزیر خارجه آمریکا در توییت خود گفت: "رژیم ایران هم اینک یک موشک میان‌برد بالستیک شلیک کرده است که قادر به حمل کلاهک جنگی متعدد می‌باشد.

وی افزود این آزمایش قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت را نقض می‌کند. وی با اشاره به تأیید شورای امنیت در مورد توافق‌نامه بین‌المللی هسته‌یی افزود”ما این عمل را محکوم می‌کنیم".

 

پاسدار امیرعلی حاجی‌زاده، سرکرده نیروی هوافضای سپاه پاسداران در آذرماه ۹۷در گفتگو با خبرگزاری سپاه پاسداران موسوم به فارس گفت: ما تست‌های موشکی‌مان را انجام می‌دهیم و این کار اخیر هم تست مهمی بود.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات